Vizes falak szigetelése – minden, amit a témáról tudni érdemes!

április 18, 2024
gtakacsy
vizes falak szigetelése

A vizes falak szigetelése több szempontból is rendkívül releváns témának számít. Ha az ingatlan falai valamilyen okból kifolyólag vizesedni kezdenek, az nem csupán bosszantó, esztétikai szemszögből taszító jelenség, de

  • az ingatlan szerkezetének egészére nézve nagy veszélyt jelent
  • a penész, salétrom megjelenésében is nagy szerepet játszik, ami élhetetlenné teszi a környezetünket
  • ha nincs időben kezelve, komoly anyagi károk kútfője

Érdemes tehát időben foglalkozni a problémával, a korai felismerés, illetve cselekvés pedig sok kidobott pénztől és bosszúságtól kímélhet meg bennünket.

Mostani írásunkban a vizes falak szigetelésének egyik leghatékonyabb módszerét vettük górcső alá, de kitérünk arra is, mitől vizesednek a leggyakrabban a falak és mik azok a kezdeti „tünetek”, amelyek előre jelzik a ház lakói számára a közelgő vészt.

A falak vizesedésének korai jelei

  • Tapintásra hűvösek a falak? Amennyiben a falfelület szokatlanul hideg (és ez rendszeresen előfordul), valószínűleg nedvesség áll a háttértben – szó szerint.
  • A halvány, alig észrevehető foltok megjelenése a falon, különösen esőzések után vagy párás időszakokban szintén okot adhat az aggodalomra.
  • Bár a penészgomba kialakulásának kezdeti szakaszában még nem látható, de a nedvesség miatt dohos, penészes szag érezhető a helyiségben.
  • Ha a vakolat látszólag indokolatlanul elszíneződik, a tapéta felhólyagosodik, az szintén a falakban megbúvó nedvesség rovására írható.

És a kezdeti tünetek idővel egyre csak drasztikusabbá válnak

  • Bár a penészt először az orrunk érzi meg, igazán nem kell sokat várni, hogy a szemmel látható jelei is megjelenjenek: a falakon láthatóvá válnak azok a bizonyos, jellegzetes zöld, fekete vagy barna penész foltok, ami hosszútávon komoly egészségügyi kockázatot jelentenek.
  • A nedvesség miatt a vakolat lehullik a falról, lepotyog vagy komoly repedések jelennek meg a felületén.
  • A falak felszínén látható fehér, kristályszerű lerakódások jelennek meg, amelyek a talajból származó sók felhalmozódását jelzik.
  • A falakban lévő nedvesség miatt a festék vagy tapéta leválik a fal felszínéről, felhólyagosodik és/vagy megrepedezik.
  • Ha a fal vizesedése érinti a fa szerkezeti elemeket is, azok elkezdenek rohadni, ami tovább rontja az épület statikai biztonságát.
  • Az épületben található fém elemek, mint például csavarok vagy szegek, megrozsdásodhatnak a nedvesség hatására. Bár ehhez valóban idő kell – de sajnos láttunk már „csodát”.

Mi állhat a háttérben?

A fal vizesedése számos különböző okra vezethető vissza, amelyek közül talán a talajvíz a listavezető. Az épületek alapjainak közvetlen közelében lévő magas talajvízszint ugyanis komoly veszélyt jelent. A talajvíz a falakon és az alapokon keresztül szivárog be az épületbe, különösen, ha az ingatlan nincs megfelelő szigeteléssel felvértezve.

A rosszul tervezett vagy karbantartott vízelvezető rendszerek, eldugult vagy nem megfelelően lejtő ereszcsatornák, amelyek alapvető célja pont a víz távol tartása (lenne), szintén hozzájárulnak a falak vizesedéséhez.

Az épületen belüli magas páratartalom, amelyet nem kísér megfelelő szellőztetés, páralecsapódást okoz a falakon, ami egyenes úton vezet vizesedéshez. Ez különösen gyakori probléma a fürdőszobákban, konyhákban és más magas páratartalmú helyiségekben.

A vízszigetelési hibák, például a lábazati szigetelés hiánya vagy károsodása, repedések a falakon és az alapokon, valamint a minőségi anyagok és kivitelezés hiánya szintén hozzájárulnak ezen áldatlan állapot kialakulásához.

És persze arról sem feledkezhetünk meg, hogy a vízvezetékek, radiátorcsövek szivárgása vagy egy csőtörés belsőleg is okozhatnak vizesedést, különösen, ha ezek a problémák elhúzódó ideig nem kerülnek orvoslásra.

Van megoldás: az utólagos vízszigetelés egyik leghatékonyabb módja, a fal injektálás

Az utólagos vízszigetelés, fal injektálás egy hatékony módszer arra, hogy megszüntessük az épületek falainak vizesedését, nedvesedését. Ez a technika különösen jól alkalmazható olyan helyzetekben, ahol a vizesedés oka a talaj nedvessége, a talajvíz vagy az épület szerkezetében lévő repedéseken keresztül bejutó víz – vagyis minden, amit az imént felsoroltunk!

Vizes falak szigetelése - a technológia lényege

Az injektálás során szakembereink különböző vízzáró anyagokat - mint például epoxi vagy poliuretán gyantákat – fecskendeznek a falakba, általában a talajjal érintkező részen vagy a nedvesség által érintett területeken.

Ezek az anyagok a falazat pórusaiba és repedéseibe hatolva megszilárdulnak, így kialakítva egy vízzáró réteget, amely megakadályozza a további nedvesség bejutását.

Az injektálás előnyeiről

Az injektálás rendkívül hatékony megoldásként szolgál azok számára, akik vizes falakkal küzdenek. A falakba fecskendezett speciális anyag remekül megbirkózik a falakon át történő nedvességbehatolással, még olyan esetekben is, ahol más szigetelési módszerek nem lennének kivitelezhetők vagy hatékonyak.

A falak „kezelése” gyorsan elvégezhető, így az épület rövid idő alatt újra teljes mértékben (egészségesen) lakhatóvá válik.

Nem igényel jelentős bontást vagy az épület szerkezetének átalakítását, így a lakók mindennapjait sem fordítja a feje tetejére (mint például egy nagyobb kaliberű felújítás).

Amennyiben szakszerűen kerül kivitelezésre, tartós védelmet nyújt a nedvesség ellen.

És akkor beszéljünk a szakszerűségről is!

Sokan kérdezik, hogy az utólagos szigetelés megoldható-e „okosban”, vagy házilag, teljesen laikusként? Fontos megjegyeznünk, hogy az eredmény akkor optimális, ha szakember végzi a munkát. Ez valóban így van, s bár a szigetelés laikusként is kivitelezhető, az eredmény már egyáltalán nem biztos, hogy találkozik az elvárásokkal…

Az injektálás komoly szakértelemmel és tapasztalattal rendelkező szaki után kiált!

Kizárólag a hozzáértő mester tudja ugyanis, pontosan milyen anyagokra (és milyen mennyiségben) van szükség ahhoz, hogy az eredmény valóban időtálló legyen.

Fontos továbbá, hogy a vizes falak szigetelése előtt alaposan felmérjék az épület állapotát, meghatározva a nedvesség pontos okát és kiterjedését, annak érdekében, hogy az ingatlan tulaja a lehető legjobb megoldást választhassa – ez pedig újfent a sokat látott, sokat tapasztalt szaki asztala.

Ez is érdekes lehet...

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram