Salétromos fal kezelése

december 20, 2024
gtakacsy
utólagos vízszigetelés injektálással

A fűtésszezon „beköszöntét” több okból is ódzkodva várjuk.

Amellett, hogy ebben az időszakban jócskán megemelkednek a havi költségek, a háztartásoknak egyéb problémával is szembe kell nézniük, amelyek közül a legaggasztóbbak a salétromos fal megjelenése és a vizesedés.

A fűtésszezonban alapvetően a lakás páratartalma megemelkedik, ami hosszútávon egyébként sem előnyös, pláne, ha nem megfelelő szellőztetéssel is párosul.

A magas páratartalom pedig kedvez a sók kicsapódásának (szakszóval sókivirágzás).

Emellett a fűtési időszakban kialakuló hőmérsékletingadozások miatt nő a hőhidak kialakulásának esélye, ami tovább súlyosbítja a falak állapotát.

A nedves fal nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem az egész épület szerkezetét és a lakók egészségét is veszélyezteti.

Írásunkban bemutatjuk a szóban forgó probléma jeleit, kialakulásának okait, valamint a falszárító kezelés legmodernebb és leghatékonyabb módszereit, különös tekintettel az injektálás technikájára.

Mik a salétromos fal jelei?

A tünetek könnyen felismerhetők, és már a kezdeti stádiumban figyelmeztetnek a problémára.

Fehér por vagy kristályos réteg a falakon

A salétromosodás legjellemzőbb jele a fehér por vagy még gyakrabban kristályos réteg megjelenése a falak felületén, amelyet a nedvesség által a falba juttatott sók kicsapódása okoz.

Mindannyiunk rémálma: a penész

A penész is árulkodó jele annak, hogy nagy a baj. A salétromréteggel borított felületen penészszigetek alakulnak ki, a helyiségben pedig dohossá, nehézzé válik a levegő.

Pattogzó festék, sérült vakolat

Szintén komoly gyanúra ad okot, ha azt tapasztaljuk, a vakolat, a festék és/vagy a tapéta elválik a faltól. Ez azért történik, mert a fal nedvességtartalma gyengíti a felületi rétegek tapadását, pergő festéket és a málladozó vakolatot eredményezve.

A salétrom megjelenése barna foltokban is tetten érhető

A falakon látszólag teljesen indokolatlanul megjelenő barnás, szürkés foltok sem jelentenek semmi jót. A nedvesség és az oldott ásványi anyagok ugyanis sötétebb foltokban mutatkoznak meg.

A fentiekben felsorolt a tünetek a probléma mértékétől függően enyhébb vagy súlyosabb formában is jelentkezhetnek, de ha bármelyiket is tapasztaljuk, érdemes komoly figyelmet szentelni a jelenségnek.

Rossz szigetelés, magas talajvíz, avagy mitől salétromos a fal?

A salétromosodás legfőbb oka a falakban a kapillárisokon felszívódó nedvesség. Az alábbi tényezők járulhatnak hozzá:

  • Hiányos vagy sérült vízszigetelés: az épület alapzatának régi, vagy nem megfelelő szigetelése miatt a falak felszívják a talajban lévő nedvességet, a nedvesség ugyanis könnyűszerrel utat talál magának.
  • Magas talajvízszint: az alap közvetlen környezetében lévő talajból nagyobb mennyiségű nedvesség érkezik a falakba.
  • Hőhídak és hideg felületek: a fűtési időszakban kialakuló hőmérsékletkülönbségek miatt a hideg felületeken kondenzáció alakul ki, ami a falak nedvesedéséhez vezet.
  • Rosszul szellőző helyiségek: a fűtésszezonban a ritkább szellőztetés miatt a beltéri páratartalom megnövekszik, ami tovább súlyosbíthatja a helyzetet.

Salétromos falak kezelése a megelőzés jegyében

A teljes kezelés komplex feladat, amely a probléma gyökerének megszüntetését igényli. Az egyik leghatékonyabb megoldás az injektálás.

Salétromos fal injektálása: mi ez és hogyan működik?

Az injektálás tulajdonképpen egy speciális eljárás, amely során a profi szakemberek vízzáró anyagot juttatnak a falakba, hogy megakadályozzák a nedvesség további felszívódását.

A technika ideális olyan esetekben, amikor a hagyományos vízszigetelés már nem működik. Az injektálást egyébként nemcsak kívülről, de belülről is el lehet végezni.

Az injektálás lépései:

  1. Fúrás: a szakértők az alapzat alsó részén, egyenletes távolságokban lyukakat fúrnak a falazatba.
  2. Injektáló anyag bejuttatása: a Mapei Mapestop Cream egy speciális szilikongyanta alapú injektáló krém, amelyet falak felszívódó nedvesség elleni vízszigetelésére használnak. A termék mélyen behatol a falazatba, és ott egy vízlepergető (hidrofób) gátat képez, amely megakadályozza a kapilláris nedvesség felszívódását.
  3. Száradás és helyreállítás: fontos, hogy az injektálást követően a száradás és régi vakolat leverése után egy úgy nevezett szárító vagy más néven lélegző vakolattal kell dolgozni, ami tovább biztosítja a lélegzését a falszerkezetnek. Erre csak lélegző festéket szabad használni - például mész festéket.

Miért érdemes az injektálást választani?

  • Tartós megoldást nyújt.
  • Nincs szükség nagy bontási munkákra, így gyorsan kivitelezhető.
  • Költséghatékony, mivel hosszú távon megszünteti a problémát.

A fentiekben részletezett jelenség nemcsak egyszerűen esztétikailag zavaró, de az épület szerkezetét veszélyezteti, és jelentős károkat okoz az emberi szervezetre nézve is.

A salétromos fal nem szűnik meg magától! A tünetek felismerése, a probléma forrásának megértése és a megfelelő kezelés elengedhetetlenek a hosszútávú megoldáshoz.

Ez is érdekes lehet...

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram