Falszárító vakolat: a vizesedés elleni hatékony védekezés kulcsa

május 19, 2025
Guba Róbert

A falak vizesedése és a salétromosodás nem csupán esztétikai probléma, bár annak sem éppen utolsó.

Ha a probléma kezeletlen marad, az hosszú távon komoly szerkezeti károkat okoz az épületekben. (a hagyományos vakolatok és festések nem képese a fal nedvesség tartalmát ki párologtatni ezáltal megtartják a vizet és a fal folyamatos vízesedésben szenved)

Szerencsére a megoldás nem feltétlenül a teljes falbontás vagy a drasztikus beavatkozás: a korszerű falszárító vakolat alkalmazásával tartós védelmet biztosíthatunk a vizesedés ellen, megőrizve az épület értékét és szerkezeti épségét. (Fontos azonban kihangsúlyozni hogy a fal szárító vakolat önmagában nem elég a fa szárító vakolatot mindig együtt érdemes használni az injektálással és ez nyújt teljes védelmet a fal vizesedés ellen)

Mi az a falszárító vakolat?

A védőréteget, amelyet sokan szárító vagy szellőző (légáteresztő) vakolat néven ismernek, kifejezetten a falak nedvességtartalmának szabályozására fejlesztették ki.

A feladata, hogy a falazat pórusaiban lévő nedvességet elpárologtassa, miközben meggátolja a sók és egyéb ásványi anyagok kicsapódását a felületen.

Ennek eredményeképpen a falak nemcsak szárazabbak maradnak, hanem megőrzik a szerkezeti szilárdságukat és az esztétikai értéküket is.

Az ilyen védőrétegek legfőbb jellemzője a magas pórustartalom és a kiváló páraáteresztő képesség, amelyek lehetővé teszik a falak "lélegzését". A falszárító vakolat kulcsszerepet játszik a vizesedés ellen vívott hosszú távú harcban.

Mikor és hogyan érdemes használni ezt a megoldást?

A falszárító vakolat alkalmazása minden olyan esetben indokolt, amikor egy épület falazata vizesedési problémákat mutat.

Különösen fontos utólagos vízszigetelési munkák, például injektálás után, amikor már sikeresen megszüntették a nedvesség további bejutását.

A védőréteg alkalmazása előtt a fal felületét alaposan meg kell tisztítani. El kell távolítani minden laza réteget, sókivirágzást, valamint a szerkezetet impregnáló szerekkel kell kezelni a sók további mozgásának megállítása érdekében.

A felhordása általában több lépésben történik:

  • Először egy gúzréteg kerül fel, amely alapvetően a jobb tapadást segíti elő. (és ami fontosabb leköti az ásványi sók at ezzel akadályozza meg a salit romosság újbóli megjelenését a friss vakolaton a későbbiekben is)
  • Majd következik maga a falszárító vakolat réteg, vastagsága legalább 2-3 cm.
  • Végül egy simítóréteg biztosítja az esztétikus megjelenést. (ezután következik a festés aminél fontos hogy szintén légáteresztő festékkel legyen elvégezve ezzel biztosítva a teljes lék szállító lélegző szerkezetet)

Fontos, hogy a falak teljes kiszáradására időt kell hagyni, mielőtt a végső felületképző bevonatok felkerülnek.

Miért előnyös a falszárító vakolat használata?

  • Nedvesség kezelése: Hatékonyan párologtatja el a falakban lévő nedvességet, ezzel megelőzve a penészképződést és a salétromosodást.
  • Páraáteresztés: A szellőző vakolat szerkezete lélegző falakat biztosít, elkerülve a belső páralecsapódást.
  • Hőszigetelés: Javítja a falak hőtechnikai tulajdonságait, hozzájárulva az épület energiahatékonyságához.
  • Esztétika és tartósság: Ellenálló a sókivirágzással szemben, tartósan szép falfelületet biztosít.

A szárító vakolat adalék szerepe

A szóban forgó adalék növeli a bevonat szellőzőképességét, gyorsabbá teszi a száradási folyamatot és javítja a fagyállóságot. Emellett képlékenyebbé teszi a friss falbevonatot, amely így könnyebben feldolgozhatóvá válik. (ez csak a kültéri vakolat nál jöhet számításba)

Manapság egyre többen keresik az ökológiailag is kedvező megoldásokat, amelyek adalékai természetes alapanyagokból készülnek, káros vegyi anyagok nélkül.

Legjobb szárító vakolatok a piacon

A piacvezető gyártók által kínált falszárító védőrétegek - így a Mapei Poromap, a Baumit, a WeberSan, és a Schomburg Thermopal rendszerek - mind magas pórustartalommal, kiváló páráteresztő képességgel és hosszú élettartammal rendelkeznek.

A minden szempontból legelőnyösebb termék kiválasztása során figyelembe kell venni:

  • az épület szerkezeti sajátosságait,
  • a falazat anyagát,
  • a jelenlegi nedvesség- és sótartalmat,
  • valamint a helyi éghajlati viszonyokat.

A szárító és a vízzáró vakolat közötti különbség

A vízzáró vakolatok célja, hogy megakadályozzák a víz bejutását a fal szerkezetébe, viszont nem teszik lehetővé a pára kijutását, így hátrányt jelenthetnek, ha a falban már meglévő nedvességet kell eltávolítani. Ezzel szemben a másik opció a nedvesség kijutását segíti elő, ezáltal a vizesedés ellen hosszú távú megoldást jelent.

Beszéljünk egy kicsit a karbantartásról is

A szóban fogó speciális páraáteresztő habarcs karbantartása kulcsfontosságú ahhoz, hogy hosszú távon is hatékony maradjon a vizesedés ellen.

Általánosan ajánlott évente egyszer szemrevételezéssel ellenőrizni az állapotát, különösen nagyobb esőzések után vagy magas páratartalmú időszakot követően.

Az újravakolás szükségessége általában akkor merül fel, ha repedések, leválások, sószennyeződések vagy elszíneződések jelennek meg, amelyek a falszerkezet újabb nedvességterhelésére utalnak.

Ez legtöbbször 10-15 év elteltével válik aktuálissá, de a megfelelő injektálásos utólagos vízszigetelés és prémium minőségű vakolat használata esetén ez az időtáv jelentősen kitolható.

A szakszerű kivitelezés fontossága

A kiváló minőségű nedvességszabályozó bevonat sem tudja betölteni a funkcióját, ha nem megfelelő előkészítéssel, nem megfelelő technológiával kerül felhordásra. Ezért kulcsfontosságú, hogy tapasztalt szakember végezze a kivitelezést, aki pontosan ismeri az alkalmazandó technológiákat és anyagokat.

Ez is érdekes lehet...

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram